Výpoveď spolužiakov

Čo sa vlastne stalo v piatok 9.júla 1976 na internáte v Mlynskej doline?

Ľudmila Cervanová, študentka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského bola v lete 1976 účastníčkou letnej študentskej brigády a ako mnoho iných študentov, aj ona bola ubytovaná na internáte Ľ. Štúra v Mlynskej doline. Pre študentov boli usporiadané rôzne kultúrne podujatia a večierky a jedným z nich bol aj večierok z ktorého sa začína odvíjať celá kauza.

Cervanová sa spolu so spolužiakmi rozhodla, že dňa 9.7.1976 navštívia večierok v Unic Clube, ktorý sa nachádzal v priestoroch internátu Ľ. Š. v Mlynskej doline, kde bola aj ubytovaná. Neskoršími výpovediami jej bývalých spolužiakov je podrobne zmapovaný celý priebeh udalostí z toho večera. Ponúkame Vám podrobný popis týchto udalostí zostavený z výpovedí spolužiakov a svedkov, ktorí vypovedali pár dní po únose, mali udalosti v čerstvej pamäti a tieto počiatočné výpovede sa ešte nesnažil nikto zmanipulovať.

Hypertextové odkazy sú sú kópie zo zápisnice z hlavného pojednávania  na KS v Bratislave.

Spolužiak Cervanovej, Igor Blažko prišiel približne po 20.30 hod. na  izbu Cervanovej opýtať sa, či nemá jeden voľný lístok na večierok. Ona mu vstupenku dala a spolu išli na večierok. Keď vstúpili do klubu, ich vstup si všimol kamarát Cervanovej,

Pavel Komora. Tento postrehol že oslovila svojho spoločníka ako „Igor“ a videl, že sa oprela o kryt radiátora pri okne za jedným stolom, pri ktorom sedelo ešte asi šesť osôb. Igor Blažko si s Cervanovou sadol ku stolu kde, sedeli spolužiaci Juraj Klička Pavol Vereš , Eva Hlaváčová a ešte nejaké tri dievčatá. Ku stolu sa pridružil spolužiak Milan Babulic aj so svojou kamarátkou Danou Janigovou. Cervanová im pri stole povedala, že musí cestovať o 24.00 hod. rýchlikom do Košíc, kde ju bude čakať jej priateľ.

Pavel Komora požiadal Cervanovú o tanec. Po odtancovaní jedného kola si išli spolu sadnúť von na zábradlie pri bočný vchod k átriovým domkom, kde spolu debatovali. Tiež mu povedala, že cestuje do Košíc. Keď sa vrátili, spolu tancovali ešte jedno kolo a keď skončilo, Cervanová mu povedala, že už musí ísť. Rozlúčil sa s ňou okolo 22.30 – 22.45 hod. Počas tanca, aj počas doby keď bol s ňou pri vchode vonku, nikto sa nesnažil aby s ňou nadviazal rozhovor. Túto okolnosť si všimli aj ostatní spolužiaci Cervanovej. Blažko, Klička, Hlaváčová, Yveta Kissová, ktorí Komoru opísali ako neznámeho mladíka, vysokého okolo 175 – 180 cm, so špinavo blond vlasmi siahajúcimi až po plecia. Spomenutí spolužiaci svorne vypovedali, že okolo 22,30 sa Cervanová vrátila ku stolu, vzala si zo stola občiansky preukaz a rozlúčila sa. Juraj Klička sa jej ponúkol, že ju odprevadí, čo ona odmietla. Kľudná a v dobrej nálade od nich odišla.

Svedkovia ďalej potvrdili, že okrem Komoru sa nikto nesnažil nadviazať známosť s Cervanovou, alebo naopak, nikto si nevšimol nejaký incident v súvislosti s Cervanovou.

Ľudmila Cervanová si  po odchode z večierku išla na izbu pre cestovnú tašku. Jej pohyb opisuje svedok Alexander Nikolaj Kozák , ktorý videl, ako Cervanová okolo 23.00 hod. vychádzala zo svojej izby, presnejšie bunky č. 647 a niesla cestovnú tašku. Cervanovú poznal z brigády a obedov. Tašku jej pomohol odniesť po schodišti až do vestibulu, kde si ju pri novinovom stánku vzala do ruky. Cestou po schodišti nehovorila, že by ju vo vestibule niekto čakal, alebo že sa má s niekým stretnúť. Keď sa jej ponúkol že ju odprevadí až po zastávku,  odmietla a povedala, že by sa jej smiali, keby ju videli, že ju odprevádzajú. Kozák odovzdal Cervanovej tašku pri novinovom stánku a nevidel, že by Cervanovú niekto čakal. Cervanová si vzala od Kozáka tašku a z internátu vyšla sama.

Pri týchto svedeckých výpovediach sa objavuje viac nevysvetlených otázok :

  • Prečo títo svedkovia nespomínajú vo svojich výpovediach skupinu ôsmich Nitranov a dve Francúzky, ktorí sa na večierku mali správať výstredne  (Francúzky mali tancovať bosé, Kocúr mal ťahať Cervanovú do tanca, či dokonca sa o ňu pobiť ) ?
  • Prečo Cervanová nechcela aby ju išiel z večierka odprevadiť jej spolužiak Klička, ktorý sa jej ponúkol ?
  • Prečo odmietla ponuku ďalšieho spolužiaka Kozáka, že jej odnesie pravdepodobne ťažkú tašku až na zastávku s vysvetlením, že by sa jej smiali ?
  • Kto sa jej mal smiať ?
  • Mala sa po ceste s niekým stretnúť a nechcela aby o tom niekto vedel ?