Milan Valašík. Aký bol, aký je.

Jednou z hlavných postáv zo Slovenska zohral v prípade Cervanová Milan Valášik. V 80.-tych rokoch prípad dozoroval ako prokurátor.  Niektorí obžalovaní, ale aj svedkovia ho dnes obviňujú z psychického nátlaku. Ich výpovede má Aktuálne.sk k dispozícii.

JUDr. Milan Valášik pracoval na prípade Cervanová ako prokurátor. Po uzavretí prípadu Cervanová sa z neho stal námestník krajského prokurátora. Koncom 80. rokoch zastával funkciu Odboru kontroly Generálnej prokuratúry.

Pre troch obžalovaných požadoval Valašík ako prokurátor v prípade Cervanová tresty smrti. Viacerí obžalovaní, ale aj svedkovia sa pred súdom sťažovali, že ich M. Valašík zastrašoval a inak ovplyvňoval.

Kľúčová svedkyňa V. Zimáková pred súdom povedala, že „niektoré vyjadrenia vo výpovediach ju nútil písať prokurátor Valašík“. V roku 2002 doplnila, že „prokurátor Valašík sa jej vyhrážal, že ak nebude svedčiť proti obžalovaným, urobí z nej spolupáchateľa“.

Ďalší z obžalovaných Miloš Kocúr ešte v roku 1981 stiahol svoje priznanie a pred súdom vypovedal, že sa „bál prokurátora Valašíka“.

Pavol Beďač sa ako jediný z obžalovaných oficiálne sťažoval na psychický a fyzický nátlak pri vypočúvaniach. Z väzby (v roku 1981) podal námietku 14 krát vypočutý, ani raz sa nepriznal voči zlému zaobchádzaniu vyšetrovateľov. Prokurátor M. Valašík, podľa slov Beďača, ho nechal stíhať pre trestný čin krivého obvinenia.

Milan Valašík pôsobil po roku 1989 ako právnik. Bol advokátom „oceľového magnáta“ a mečiarovho privatizéra Alexandra Rezeša. V právnických kruhoch je Valašík známy nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Valašíka ako nezávislého právnika prezentujú aj niektoré slovenské médiá.

V decembri v roku 2005 sa vyjadril pre televíziu Markíza v reportáži o nespravodlivo odsúdenom človeku, v ktorého prípade súdy ignorovali výpovede niektorých svedkov. „Stále je nedostatočne riešená otázka tých osôb, ktoré boli nedôvodne a nespravodlivo trestne stíhaní,“ vyjadril sa v reportáži Valašík.

Obžalovaní v prípade Cervanová už dva roky žiadajú, aby sa súdy zaoberali svedeckými výpoveďami z „levočského archívu“. Súdy to ignorujú.

Aktuálne.sk požiadalo Milana Valašíka o stanovisko k vyššie spomenutým obvineniam. V prvom rozhovore označil obžalovaných za vrahov a komunistických pankhartov. Okrem toho sa vyhrážal, že ak bude čokoľvek uverejnené, autorku článku zničí.

V druhom rozhovore odmietol čokoľvek komentovať, lebo vraj nebol zbavený mlčanlivosti. Od roku 1990 však rôznym médiám poskytol rozhovor o prípade Cervanová. Rovnako ako Lamačka, aj on prostredníctvom agentúry SITA, protestoval proti očierňovaniu vyšetrovateľov a prokurátorov prípadu Cervanová zo strany obžalovaných.