Korunné svedkyne pod dohľadom ŠTB

Materiály použité v hypertextových odkazoch sú použité zo zápisnice z hlavného pojednávania konaného na Krajskom súde v Bratislave, dňa 4.-7. februára 2003.

Francúzske občianky Lydia Nabet Cohen a jej mladšia sestra Sylvia Elizabeth Cohen prišli na Slovensko v júli 1976 na pozvanie Františka Čermana a práve ony dokázateľne potvrdzujú Alibi pre Františka Čermana a Milana Andrášika.

Sestry do Bratislavy pricestovali 4. júla 1976. Od 4. do 7. júla sa pohybovali striedavo v Bratislave a Nitre. Skoro ráno dňa 7.7.1976 cestovali do Prahy. Tam navštívili rôzne pamätihodnosti, prespali v hoteli a vo štvrtok 8.7.1976 sa vlakom vrátili do Bratislavy. V ten istý večer išli v spoločnosti Čermana a Andrášika  do Unic Clubu v Mlynskej doline. V klube hrala hudobná skupina, boli tam aj husle, čo ich prekvapilo. Všimli si, že ich niekto v klube fotografoval  (poukazujeme na článok „ŠTB na francúzske svedkyne nasadila agenta“). Po celý čas boli spolu s Čermanom a Andrášikom. Diskotéku opustili o polnoci a taxíkom sa vrátili do bytu Andrášika. Na druhý deň v piatok 9.7.1976 Chodili po meste, večer si varili palacinky a celú noc sa rozprávali. Lydia Cohen si v tom čase písala denník a celé dianie, postrehy a pocity z toho obdobia má podrobne popísané. Aj dnes trvá na tom, že 9.7.1976 na diskotéke neboli, robili si doma palacinky a celý deň boli spolu s Andrášikom a Čermanom.

V sobotu 10.7.1976 cestovali do Nitry. Z Československa odcestovali 15.7.1976 vlakom do Maďarska.

V roku 1982 tieto svedkyne neboli na hlavné pojednávanie pripustené napriek tomu, že sa obžalovaní aj ich rodičia veľa krát dožadovali, aby vyšetrovacie orgány povolali tieto svedkyne vypovedať. Podobne sa dožadovali možnosti vypovedať aj samotné sestry Cohenové . Tie písali aj na Amnesty International, manželke prezidenta Mitteranda i prezidentovi Husákovi.

K tejto téme sa natíska viac nevysvetlených otázok :

  • Prečo nechceli bývalé vyšetrovacie orgány povoliť týmto svedkyniam vypovedať?
  • Kto fotil svedkyne 8.7.1976 v Unic Clube a ako sa tie fotky dostali na Československé zastupiteľstvo v Paríži, kde boli v marci 1982 predložené Lýdii Cohen?
  • Vedeli vtedajšie vyšetrovacie orgány, že Cohenové boli v Unic Clube vo štvrtok 8.7.1976 a nie v piatok ( Cervanovú „uniesli“ v piatok ) 9.7.1976?