Peter Tóth a Juraj Kliment

Čo ak nemorálny spolupáchateľ vrahov hovorí o morálnych spolupáchateľoch vrahov.

od pondelka čakám na vyjadrenie sudcu Najvyššieho súdu Juraja Klimenta k osobe Petra Tótha. Nedočkal som sa, preto som si prestal hrýzť do jazyka. Všetci viete, že Martin Hanus a ja máme úplne odlišný názor na prípad Cervanová. Verím, že mnohých z vás to doplietlo. Martin však teraz nie je pre mňa témou.

Sudca Kliment v obsiahlom rozhovore pre Postoj 23. 4. 2017 uvádza, že nepochybuje o tom, že Ľudmilu Cervanovú zabili Nitrania. Hovorí aj to, že sa ako jeden z troch členov senátu súdu hanbil za 13-stranový rozsudok, ktorý v tejto veci (po šiestich mesiacoch) vypracoval jeho kolega a šéf tohto senátu Štefan Michálik. Už to je samo osebe pozoruhodné, poďme však ďalej. Sudca Kliment na správne, opakované a prekvapené otázky Martina Hanusa a Jozefa Majchráka odôvodňuje svoje rozhodnutie, prečo na napísanie knihy (presnejšie, dvoch kníh) o prípade Cervanová oslovil Petra Tótha, ktorý mal, mimochodom, už vtedy zdevastovanú povesť.

Sudca Kliment hovorí, že oslovenie Tótha bola „viac-menej náhoda“, že ho zaujal Tóthov „odvážny spôsob jeho mediálnej prezentácie v knihe Bežec“, že ho oslovili jeho „nadpriemerné analytické schopnosti a všeobecný prehľad veľkého profesionála“, že našli spoločnú reč a vniesli do práce prvok utajenia. No pekne. Na dobrú otázku mojich kolegov, či sa nebál, že sa pri Tóthovi stane obeťou spravodajskej hry, Kliment bohorovne odpovedal: „V tomto prípade som mal riadiacu rolu ja (úsmev).“

„Slová ale zvyknú byť ako bumerang, pán sudca.“

Zadržte, viem, čo chcete teraz povedať. Áno, sudca Kliment vtedy nemohol vedieť, že o rok neskôr bude zavraždený Ján Kuciak s Martinou Kušnírovou, pričom slučka sa bude sťahovať okolo hrdla Tóthovho kamoša Mariána Kočnera. To, samozrejme, vedieť nemohol.  Opakujem, mohol a mal však vedieť, že Tóthova povesť „ďatľa“ je nadobro zničená pre veci, ktoré boli už vtedy známe, a nie je teraz priestor na ich vymenovanie.

Sudca Kliment, súzvučne s Petrom Tóthom, opakoval nehorázne tvrdenie, že ľudia okolo .týždňa (teda ja a moji kolegovia) sú tým, že dlhodobo vznášajú otázky a pochybnosti o prípade, morálni spolupáchatelia vrahov (teda Nitranov).

Slová zvyknú byť ako bumerang, pán sudca. Vrátia sa, skôr či neskôr, k tomu, kto ich vrhol do okolia. Vôbec teraz nechcem opakovať argumenty únavného sporu o prípad Cervanová, ide mi o iné. Čo povie sudca Kliment, ak sa preukáže, že za vraždou Jána a Martiny je Kočner, ktorého priateľom je Tóth, ktorého on ako sudca „riadil“ pri písaní knihy o Cervanovej?