Pod taktovkou Jána Pješčáka

Ján Pješčak

Na vyšetrovanie vraždy Ľudmily Cervanovej z Prahy dohliadal generál Ján Pješčák. Po uzvretí prípadu ho vymenovali za generálneho prokurátora. V kresle generálneho prokurátora ho zastihol November 1989.

Gen. Ján Pješčák bol v roku 1976 námestníkom slovenského ministra vnútra. O dva roky neskôr ho povýšili, stal sa námestníkom generálneho ministra vnútra Obzinu. Dostal sa do bezprostrednej blízkosti Gustáva Husáka.

Po vyriešení prípadu Cervanová vymenovali Pješčáka za ministra spravodlivosti. Odtiaľ si sadol rovno do kresla generálneho prokurátora. Pješčák bol posledným socialistickým generálnym prokurátorom. Žije v Prahe.

Pješčáková kariéra siaha až k procesom v 50. tych rokoch.. Podieľal sa na justičnej vražde Aloise Jeřábka dňa 5.12.1953. Tento 26 ročný muž sa pokúsil emigrovať, za čo mu hrozil maximálne trest za útek. Pješčák presadil, aby Jeřábka odsúdili za velezradu a vyzvedačstvo. Osobne sa potom zúčastnil na jeho poprave. Po komunizme Pješčáka za vraždu Jeřábka trestne stíhali. Vzťahovala sa však naňho amnestia, a tak trestu unikol. České médiá dodnes spomínajú jeho meno v súvislosti s nevyriešenými zločinmi komunizmu.