Klamár Tóth
.allan Böhm .časopis .spoločnosť
Akú výpovednú hodnotu má kniha o „kauze Cervanová“ od bývalého príslušníka spravodajských služieb, ktorý pri jej prezentovaní v televízii verejne klamal?
Pred Vianocami sa uskutočnil krst dlho avizovanej knihy Petra Tótha, ktorý v nej mal za výdatnej pomoci sudcu najvyššieho súdu JUDr. Klimenta predložiť čitateľom nezvratné dôkazy o vine odsúdených vrahov študentky medicíny Ľudmily Cervanovej zavraždenej v roku 1976.
Kauze Cervanová som venoval ako obhajca viac ako dvadsať rokov svojej profesionálnej praxe, takže nepotrebujem čítať úvahy a komentáre o hodnovernosti niektorých povyberaných dôkazov zo súdneho spisu či z neznámeho archívu. Navyše ak ich prezentuje bývalý spravodajský dôstojník navigovaný sudcom, ktorý v tejto kauze spoločne s dvoma kolegami vynášal pred deviatimi rokmi konečný verdikt. Verdikt, o ktorom sa vo filme Roberta Kirchhoffa veľmi nelichotivo vyjadril Otakar Motejl – medzinárodne uznávaný právnik a človek, ktorý za tvrdej totality neohrozene obhajoval ľudí prenasledovaných komunistickým režimom. Tým režimom, ktorému niektoré zo slovenských právnických elít – účastných na krste tejto knižky – do roku 1989 poslušne slúžili.
Vznik tejto knižky som chápal ako snahu sudcu dodatočne odôvodniť svoj verdikt o vine, keďže sa mu to v samotnom rozsudku zrejme dostatočne presvedčivo nepodarilo. Doteraz som sa síce nikdy nestretol s prípadom, že by akýkoľvek sudca kdekoľvek vo svete odôvodňoval svoj rozsudok napísaním obsiahlej knihy, ale právo na to má. Záhadou pre mňa zostáva, či ho k tomu pohlo svedomie, ktoré bolo treba niečím umlčať, alebo útrpná snaha presvedčiť verejnosť, že rozhodol zákonne a spravodlivo. Ale ani táto záhada ma nevyprovokovala siahnuť po tomto knižnom skvoste.
lož v priamom prenose
Čo ma však nenechalo pokojným, bolo vystúpenie spisovateľa Tótha vo večernej relácii Témy dňa, odvysielanej televíziou TA3 krátko po pokrstení jeho knihy. Dotklo sa ma, že sa nehanebným klamstvom dotkol cti ľudí, ktorým nesiaha ani po členky. V tejto relácii totiž sebavedomo uviedol, že JUDr. Tibor Böhm, ktorý sa po roku 1989 stal generálnym prokurátorom ČSFR, predtým ako advokát neúspešne zastupoval vrahov. Po nastúpení do „vrcholnej justičnej funkcie“ vraj pomohol k otvoreniu a obnoveniu procesu s jednoznačne usvedčenými vrahmi. Zákonite teda vzniká podozrenie, že z jeho strany došlo k zneužitiu funkcie.
Dr. Tibor Böhm je môj otec. Počas dlhých rokov totalitného komunistického režimu obhajoval ľudí prenasledovaných za ich politické či náboženské postoje. Stál na strane pravdy, ktorej sa režim tak strašne bál a kruto ju potláčal. Práve jeho čistý štít ho hneď po Nežnej revolúcii vyniesol do funkcie generálneho prokurátora ČSFR. V čase, keď mnohí funkcionári komunistickej justície nevedeli, čo s nimi bude, a preto pre istotu rýchlo a bez akýchkoľvek prieťahov začali rehabilitovať ľudí, ktorých ešte donedávna posielali do väzníc.
Zhodou okolností Dr. Tibor Böhm ako advokát nikdy neprevzal obhajobu žiadneho z odsúdených v kauze Cervanová. Napriek tomu sa spisovateľ Tóth neštítil verejne vysloviť toto zlomyseľné klamstvo a navodzovať u verejnosti dojem, že podanie sťažnosti pre porušenie zákona v kauze Cervanová federálnym generálnym prokurátorom v roku 1990 nebolo z dôvodu, že pôvodné komunistické rozsudky boli nezákonné, ale z dôvodu akejsi pomsty „neúspešného“ advokáta v tejto kauze. Pre úplnosť však treba dodať, že JUDr. Tibor Böhm v roku 1978 zastupoval v rozvodovom konaní otca zavraždenej Cervanovej, vtedy už podplukovníka v zálohe Ing. Ľudovíta Cervana. Je možné, že sa od rozvádzajúcich manželov v súdnej sieni niečo o nevyriešenej a záhadnej vražde ich dcéry dozvedel.
Keďže manipulátor Tóth si toto klamstvo sám nevymyslel – bolo mu podhodené niekým, koho strach z odhalenia pravdy v kauze Cervanová neustále prenasleduje – požiadal som spisovateľa Tótha, aby mi buď preukázal pravdivosť svojho zverejneného tvrdenia, alebo aby sa ospravedlnil. Hoci aj jediným slovom cez e-mail. Odpísal mi, že síce môj otec naozaj nikdy neobhajoval žiadneho „z odsúdených vrahov“, ale on túto informáciu povedal omylom, čo spôsobil stres z priameho televízneho prenosu, a preto nemá dôvod sa nikomu ospravedlňovať.
u Kaliňáka sme si už zvykli
Zdá sa, že nastal čas byť osobný. Nuž pán Tóth, veľmi ma to mrzí, ale z úcty voči svojmu nebohému otcovi nemôžem inak, ako k Vášmu menu odteraz vždy priradiť slovko KLAMÁR. Samozrejme, len dovtedy, kým od Vás nedostanem jediné slovko: „prepáčte“.
Zrejme sa budete, klamár Tóth, cítiť trochu diskriminovaný, keďže v tej istej relácii bol odvysielaný aj rozhovor s ministrom vnútra Kaliňákom, ktorý – zrejme v nadšení z Vašej knihy a z prítomnosti slovenských právnických elít – oznámil verejnosti to isté čo Vy, len inými slovami. Navyše dodal, že z dnešného pohľadu by bolo možné označiť obnovenie prípadu Cervanová po roku 1989 za „obrovský konflikt záujmov“.
Vedzte, klamár Tóth, že na nepravdy verejne vyslovené politikmi mám skutočne inú, vyššiu mieru tolerancie. Je to smutné a trochu sa za to aj hanbím, ale klamstvá politikov mi už dávno žily netrhajú. Nie, klamár Tóth, ministra Kaliňáka o ospravedlnenie žiadať nebudem. Títo ľudia už dávno nechápu, že ospravedlniť sa za neúmyselné vyslovenie klamstva nie je slabosť ale samozrejmá slušnosť. A možno mu krivdím, možno sa po preverení omylu vo svojich tvrdeniach nakoniec môjmu otcovi sám ospravedlní. Určite Vám to, klamár Tóth, dám vedieť.
.autor je syn bývalého federálneho generálneho prokurátora Tibora Böhma.