Prepojenie zločinu na políciu, prokuratúru a súdy

SIS potvrdila prepojenie zločinu na políciu, prokuratúru a súdy, tvrdí Grendel

O prepojeniach sa zmieňuje správa o činnosti Slovenskej informačnej služby za minulý rok, o ktorej rokovali parlamentní poslanci v utajenom režime.

SIS potvrdila prepojenie zločinu na políciu, prokuratúru a súdy, tvrdí Grendel

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Tajné služby sledujú a potvrdzujú prepojenie organizovaného zločinu na príslušníkov polície, prokuratúry a súdov. O prepojeniach sa zmieňuje správa o činnosti Slovenskej informačnej služby za minulý rok, o ktorej rokovali parlamentní poslanci v utajenom režime.

Potvrdil to predseda Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS Gábor Grendel.

Zaujala ma zmienka o prepojení organizovaného zločinu na príslušníkov polície, prokuratúry, justície, bez konkrétnych informácií o tom, o akých príslušníkoch konkrétne hovoríme,“ povedal novinárom po skončení rokovania Grendel.

Poslanci sa teda nedozvedeli, či ide o prepojenie na bežných príslušníkov alebo funkcionárov uvedených zložiek. „Je to pochopiteľné, že pokiaľ ide o tzv. živé veci, nie je dobré, aby poslanci NR SR boli oboznamovaní, ktorí príslušníci alebo funkcionári sú v hľadáčiku tajných služieb,“ doplnil. Podľa Grendela však akékoľvek prepojenie organizovaného zločinu na tieto štruktúry je vážna vec.

Správa SIS hovorí podľa neho aj o pôsobení talianskych podnikateľov na východe Slovenska. „Je evidentné, že ich činnosti sa tajné služby venovali aj minulý rok, aj v minulosti. Téza, že na východe nie je nič, sa aj touto správou nepotvrdila,“ doplnil.

Hovorilo sa aj o nedostatočnom financovaní SIS. „Organizovaný zločin aj iné organizácie, ktoré nemôžeme označiť za podsvetie, majú viac finančných možností. Nie je možné držať krok s organizovaným zločinom a inými formami kriminality, ak na to bezpečnostné zložky nie sú dostatočne vybavené,“ zdôraznil s tým, že sa budú poslanci snažiť finančné prostriedky navýšiť.