Vladimír Lamačka – Aký bol, aký je.

Na Slovensku sa k českým vyšetrovateľom pripojilo niekoľko slovenských. Medzi nimi bol aj Vladimír Lamačka.  Obžalovaní, ale aj svedkovia ho dodnes obviňujú z psychického nátlaku. Niektoré z ich výpovedí má Aktuálne.sk k dispozícii.

Kpt. Vladimír Lamačka pracoval na prípade Cervanová ako vyšetrovateľ. Proti jeho metódam vypočúvania namietali viacerí obžalovaní aj svedkovia.

Obžalovaný M. Andrášik pre súdom povedal, že V. Lamačka mu hovorieval, aby usvedčil ostatných, jeho obhajoba vraj bude aj tak vyvrátená desať ku jednej. Podľa slov Andrášika, Lamačka prehováral Andrášikovho otca, člena strany a riaditeľa podniku, aby sa vzdal syna a zostal tak vo funkcii.

Ďalši obžalovaný J. Lachman vo výpovediach povedal, že Lamačka mu zakázal meniť výpovede. Pri niektorých vypočúvaniach ho vraj najprv inštruoval ako vypovedať a až potom jeho výpoveď nahral.

Svedkyňa V. Zimáková pred súdmi uviedla, že V. Lamačka ju mal zastrašovať pri výsluchoch, vyhrážal sa jej, že ak bude svedčiť v prospech obžalovaných, budú ju trestne stíhať pre krivú výpoveď alebo spolupáchateľstvo.

Vladimír Lamačka sa po roku 1989 spolupodieľal na vyšetrovaní únosu Michala Kováča ml. V minulom volebnom období presadzoval Vladimíra Lamačku za šéfa SIS predseda ANO Pavol Rusko. Dnes Lamačka pracuje ako prokurátor.

S Aktuálne.sk odmietol komunikovať pred rozhodnutím Najvyššieho súdu. Od roku 1990 sa však vyjadroval pre rôzne médiá na Slovensku. Cez agentúru SITA odsúdil očierňovanie vyšetrovateľov zo strany obžalovaných.

V máji 1991 Pravda na nedeľu uverejnila jeho vyjadrenie, že „vyšetrovateľ sa už len z profesionálnej hrdosti usiluje objasniť zločin tak, aby nemusel zle spávať. Obviniť siedmich ľudí z vraždy nie je predsa lotéria.“