Ladislav Macháč – Zabila ho ŠtB?

Zabila ho ŠtB?

Zabila ho ŠtB?

UMUČILI HO NA SMRŤ! Ruky zviazané za chrbtom, zohavená tvár, udusený. Takto našli svojho farára Štefana Poláka (+ 47) začiatkom októbra 1987 veriaci na jeho fare v Borovciach pri Piešťanoch. Podľa Ústavu pamäti národa by v jeho smrti mohla mať prsty bývalá Štátna bezpečnosť. Preto prípad odovzdal minulý týždeň Generálnej prokuratúre na ďalšie vyšetrovanie. My vám prinášame exkluzívne výpovede farníkov z Boroviec, ktorí si na okolnosti otrasnej vraždy ešte aj dnes pamätajú.

  Kňaza Štefana Poláka vraj prenasledovala vtedajšia štátna polícia niekoľko rokov. „Často za ním chodili tajní. Nehovoril síce, o čo ide, bol však z toho veľmi zničený,“ spomína Anna Blahovcová (37), ktorá už ako mladé dievča robila kostolníčku v Borovciach. „Tušil, že sa mu niečo stane, v poslednom období často rozprával o smrti,“ vraví Anna. Mal, žiaľ, pravdu. V stredu večer v októbri roku 1987 ešte odslúžil omšu v kostole v Borovciach. Na druhý deň mal ísť na stretnutie kňazov do Piešťan. Keď tam však nedorazil, začali ho farníci hľadať. „Vylomili dvere na fare a našli ho v izbe ubitého na smrť,“ pokračuje kostolníčka, ktorá prišla na miesto vraždy tesne po tom, ako jej kamaráti objavili mŕtvolu. Obľúbený farár Štefan Polák vyzeral príšerne. Ležal na bruchu, ruky mal za chrbtom zviazané a krk priviazaný k radiátoru.

Zabila ho ŠtB?

 

Zabila ho ŠtB?

 

  S JÁNOM PAVLOM II. : Vo Vatikáne sa farár Štefan Polák stretol s pápežom.

 ŠTEFAN POLÁK: Beštiálne umučený pre svoje presvedčenie.

Zvláštne vyšetrovanie

Vraždu vraj vyšetrovala najprv polícia z blízkej obce Vrbovce, neskôr však prípad prebrala bratislavská kriminálka. Tá sa však viac zamerala na diskreditáciu obľúbeného kňaza než na hľadanie vraha. „Za každú cenu na neho chceli policajti vytiahnuť nejakú špinu. Napríklad pátrali po tom, či mal priateľku,“ opisuje vtedajšie vyšetrovanie pobúrená kostolníčka. Komunistická polícia nakoniec obvinila z vraždy bezdomovca Ladislava Macháča (+40). Ten mal vraj Štefana Poláka zabiť pre peniaze z cirkevnej zbierky. Nikto z dediny tomu však neveril. „Hoci sa v oficiálnej správe písalo, že z fary zmizli peniaze, nebola to pravda,“ tvrdí Anna. Nepochopiteľné tiež bolo, ako by dokázal zničený alkoholik Ladislav Macháč ublížiť fyzicky zdatnému farárovi. O tom, že Ladislav Macháč bol nevinný, je presvedčená aj jeho sestra Jozefína Treskoňová (70). „Policajti si ho vytypovali, pretože bol bezdomovec a nikde nepracoval,“ povedala.

Zabila ho ŠtB?

 

Zabila ho ŠtB?

 

 LADISLAV MACHÁČ: Asi trpel v base nevinne.

  ANNA BLAHOVCOVÁ: Chce, aby polícia vraha konečne vypátrala.

Nespravodlivo odsúdený

Ladislava Macháča mali komunisti odsúdiť na 15 rokov väzenia. Po revolúcii vyšetrovanie obnovili a muža prepustili pre nedostatok dôkazov. Z basy sa však vrátil zničený. „Trápili ho hladom. Vraj mu dali do cely aj laso, aby sa obesil,“ plače jeho sestra Jozefína. Vyzeralo to, akoby chceli zahladiť dôkazy. Ladislav Macháč za nespravodlivé uväznenie požadoval od štátu odškodné, ktorého sa však nedožil. V novembri 1993 totiž za záhadných okolností zahynul pri vlakovom nešťastí. Niektorí susedia tvrdia, že ho niekto vyhodil z vlaku, iní hovoria, že vypadol náhodou. Skutočný vrah Štefana Poláka sa stále nenašiel.

Zločiny ŠTB, ktoré sa budú opäť vyšetrovať:

 

  • vražda farára Štefana Poláka v Borovciach pri Piešťanoch vroku 1987.
  • usmrtenie Floriána Gaála, ktorý bol vyhodený z okna úradovne ŠtB v roku 1952.
  • mučenie Valérie Matulayovej vo vymyslenom prípade vlastizrady z roku 1962.
  • prípad Milana Gona, ktorý zahynul vo vyšetrovacej väzbe počas stavebných prác.