Martin Mojžiš: Kliment klamal pred výborom

Martin Mojžiš: Kliment klamal pred výborom

.martin Mojžiš .názory

Kandidát na generálneho prokurátora Juraj Kliment klamal pri svojom vypočutí pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR. Klamal verejne, vedome a v dôležitej veci.

Martin Mojžiš

klimentova vedomá lož sa týkala jeho spolupráce s Petrom Tóthom, ktorý bol súčasne veľmi blízkym spolupracovníkom Mariana Kočnera. O vzťahu Tótha s Kočnerom sa Kliment podľa vlastných slov dozvedel až pred krstom prvej Tóthovej knihy o kauze Cervanová. (Mimochodom, na tento krst pozval Kliment podľa vlastného svedectva pred výborom vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Už to by mala byť dostatočná diskvalifikácia.) A potom vraj, ako odpovedal poslancovi Ondrejovi Dostálovi, „spoluprácu veľmi rázne ukončil“.

Ponechajme teraz bokom, že toto veľmi rázne ukončenie trvalo od vydania prvej knihy v roku 2015 až po vydanie druhej knihy v roku 2016. (Kliment to vysvetľoval tým, že „spolupráca bola už v takom štádiu, že sa to nedalo nedokončiť“ – aj to by mala byť dostatočná diskvalifikácia na post generálneho prokurátora.) Podstatné je, že spolupráca trvala v skutočnosti oveľa dlhšie. Takže Kliment úplne zjavne a účelovo klamal. Odkiaľ to vieme? Od Klimenta.

Ešte počas jeho vypočúvania pred výborom zverejnil Peter Tóth na svojej facebookovej stránke informáciu, že na Klimentovu žiadosť napísal oslavný text o Hanusovej knihe, ktorý zverejnil denník Postoj ako blog Juraja Klimenta. Ondrej Dostál sa Klimenta spýtal, či je pravda, že zverejnil na Postoji pod svojím menom blog napísaný Petrom Tóthom. Kliment odpovedal: „Nevylučujem to, je to možné“.

Ak Kliment nepublikoval pod svojím menom Tóthov blog a pritom odpovedal takýmto spôsobom, potom ide o idiota, ktorý nemôže robiť na Generálnej prokuratúre ani len vrátnika. Predpokladajme teda, že jeho odpoveď naozaj znamená to, čo pod ňou každý rozumie – že Tóthov blog publikoval ako svoj. To ale znamená, že Kliment je jednak čistý podvodník a jednak čistý klamár. Ten blog bol totiž publikovaný v júni 2018. Jeho predchádzajúce tvrdenie o veľmi ráznom ukončení spolupráce v roku 2015 až 2016 je teda do neba volajúcou lžou.

Juraj Kliment úzko spolupracoval s Petrom Tóthom ešte štyri mesiace po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Sám sa k tomu priznal. Toto je ten človek, ktorý má vyčistiť prokuratúru?

Tento obsah ste si mohli pozrieť vďaka tomu, že ste naším cteným predplatiteľom. Ďakujeme!

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.