Sedem ugrilovaných, traja Klimentovia, dvaja Kaliňákovia a jeden Tóth
Verejné vypočutie kandidátov na generálneho prokurátora bolo nepochybne divadelným žánrom. Otázka je, či dôstojným.
Aj kultúra v čase pandémie potrebuje oživiť a aspoň sčasti zaplniť hľadiská. Jednej z našich najstarších scén, bývalej Národnej rade na Župnom námestí, kde na stenách visia obrazy neznámych ľudí s menami známych politikov, ako boli svojho času Rudolf Schuster či Pavol Hrušovský, sa to nepochybne podarilo. Kamenné divadlo opäť ožilo.
A netrvalo to ani tak dlho, tridsaťšesť hodín počas troch dní od štvrtka do pondelka. Presne toľko totiž grilovali (už je asi spoločenská zhoda, že tento zaužívaný výraz sa nepíše s úvodzovkami) šiestich prokurátorov a jedného sudcu.
Najprv skúška Trnkom: viete si čo len v najbujnejšej fantázii predstaviť, že by čosi také podstúpil Dobroš, ako ho spontánne nazval jeden z kandidátov?
Iste, rečníčka otázka, no dôležitá. Pretože skutočnou pripomiekou Novembra ´89 neboli minulý týždeň v utorok davy neagresívnych nespokojencov a agresívnej lúzy v uliciach, ale tvrdé, často na hranu idúce otázky vypočúvajúcich o zopár dní neskôr. A treba povedať, že vždy je osviežujúce vidieť, keď sa vymenia roly. A zo suverénnych strážcov zákonnosti sa stanú krotké stvorenia, ktoré si musia hrýzť do jazyka, aby im načisto nevytiekli nervy.
Každý z týchto kandidátov je lepšou alternatívou ako to, čo tu bolo za vlád Smeru. A je pozoruhodné, že spravodajské portály kľúčovú voľbu tohto funkčného obdobia ostatné dni zaraďujú do druhej, či dokonca tretej ligy správ a komentárov.
Aby sme si to vyjasnili, osobné otázky na konzumáciu alkoholu (Čentéš) či zmenu priezviska (Kliment) sú síce na spomínanej hrane, ale nešlo o žiadnu inkvizíciu. Treba zopakovať, že grilovaní páni mali možnosť na každú, aj otázku typu „počul som, že“, s pokračovaním ako z bulváru, možnosť elegantne a pokojne odpovedať, že to nie je pravda. Budúci generálny prokurátor musí byť osoba, ktorá znesie tvrdé a často podpásové otázky a nezabarikáduje sa pred médiami v mramorom obloženej budove v centre Bratislavy.
Tá, inak, trochu pôsobí ako relikt z čias komunizmu, podobne ako monokratická prokuratúra moci zhora nadol, ktorú tu nijaká vláda od roku 1989 nedokázala zmeniť. Vypočúvaní kandidáti (napríklad Žilinka) majú nepochybne pravdu, ak sa bránia tým, že ich kolegov, voči ktorým sa mali podľa výčitiek poslancov za neprávosti ozvať a vymedziť, do funkcií zvolili predchádzajúci politici.
Hrozbou takéhoto ofenzívneho a korenistého híringu je fakt, že v tej mäteži sa zrelativizujú plusy a mínusy jednotlivých kandidátov. Čosi v štýle, že veď každý z nich má maslo na hlave a tak je jedno, ktorého zvolia. Nie je to tak.
Vždy sa dá odstupňovať miery toxicity. Iné kalibre sú povedzme Žilinkov Gučík, Šantov Duč a Klimentov Tóth. Ak toto vypočutie niečo ukázalo, je to v prípade posledne menovaného kandidáta variácia onoho biblického „tí, čo sú prví, budú poslední“. To, že kandidát premiéra Matoviča (a Daniela Lipšica), sudca Kliment s množstvom ocenených judikátov prešiel vo výbore o jeden hlas, je najlepším dôkazom zmyslu vypočutia. Aj papierový favorit môže neobstáť.
Aj keď odsunieme nabok celú kauzu Cervanová z júla 1976, plnú rozporov v dôkazoch, ostanú v skrini sudcu Klimenta minimálne dvaja výrazní kostlivci. Predovšetkým, nenamietal, ak vypočúvajúci používali výraz „vaše knihy“ o prípade, pričom pod dvomi je podpísaný (dlhoročný) Kočnerov kamoš a zo SME vyhodený siskár Peter Tóth a pod jednou šéfredaktor Postoja Martin Hanus. Pre oboch publicictov musí byť nepríjmené počuť v priamom prenose, že boli nástrojom sudcu.
Iba na ujasnenie – dva krát bol pseudonymom Juraja Klimenta Peter Tóth (knihy) a naopak, raz bol pseudonymom Petra Tótha (blog na Postoji) Juraj KIiment. Slušná zápletka absurdného divadla. V sále vzbudilo úsmevy aj Klimentovo tvrdenie, že Roberta Kaliňáka na krst prvej knihy nepozval ako Roberta Kaliňáka, ale ako ministra vnútra. Nehovoriac o jeho poznámke, že keby vedel, že sa ho podrobne budú pýtať na kauzu Cervanová, pripraví sa lepšie.
Napriek tomu, ako poznáme urputnosť Igora Matoviča, za svojho favorita sa bude na rokovaniach pred voľbou v parlamente urputne biť. Vyhliadky na úspech sú však pomerne slabé. Sudcu Klimenta odmieta SaS, Sme rodina, veľká časť Za ľudí a dokonca aj časť klubu OĽaNO.
V takom prípade možno najskôr očakávať, že sa bude pri hľadaní zhody v koalícii rozhodovať medzi Jánom Hrivnákom, Tomášom Honzom, Jánom Šantom a Marošom Žilinkom. Všetci sú pritom z inej galaxie ako Dobroš.