Aspoň malé víťazstvo spravodlivosti: Tichý sa vylúčil z prípadu Michálika!

Námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý nebude konať v prípade sudcu Najvyššieho súdu Michálika, ktorý je podozrivý z korupcie.

Z prípadu sa vylúčil po tom, ako Nový Čas zverejnil fotografie z párty právnikov, ktorí sa zabávali aj na advokátovi na dôchodku, ktorý si robil žarty z masakra v Devínskej Novej Vsi. Otázkou zostáva, prečo tak neurobil už skôr, keďže zábery z oslavy združenia Justičný Oskar boli nakrútené už vlani na jeseň.

Prvý námestník generálnej prokuratúry Ladislav Tichý sa zabával so sudcom Najvyššieho súdu Štefanom Michálikom podozrivým z korupcie. Obaja sa vlani na jeseň zúčastnili na párty občianskeho združenia v Rajeckých Tepliciach. Spolu sa usmievali na advokáta na penzii Tibora Péchyho, ktorý mal v ruke nefunkčný samopal a na hlave modré slúchadlá.

Odborníci na právo vidia v spoločnej akcii prokurátora a sudcu problém. Najmä preto, že Michálik je podozrivý z korupcie. Bratislavský prokurátor Michal Barila mal totiž podľa vyšetrovateľa cez neho vybavovať za úplatok prepustenie obvineného z väzby. Tichý má momentálne právomoci generálneho prokurátora a môže požiadať Ústavný súd o vydanie sudcu Michálika na trestné stíhanie. Zatiaľ sa tak nestalo.

Tichý tiež môže rozhodnúť, či trestné stíhanie Barilu zastaví. Po zverejnení fotografií z párty musel Tichý konať. „JUDr. Ladislav Tichý sa vylúči z rozhodovania o trestnej veci,“ povedala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Pri rozhodovaní by totiž mohli vzniknúť pochybnosti o jeho nezaujatosti. Nový Čas sa včera Ladislava Tichého opýtal, prečo sa z prípadu nevylúčil už skôr, a či by tak urobil, aj keby zábery z oslavy neboli zverejnené. Do uzávierky neodpovedal.

Na akcii sa zúčastnili aj ďalší piati sudcovia, pedagóg z právnickej fakulty a advokát na penzii. Ten napodobňoval šialeného strelca z Devínskej Novej Vsi. Pri tragédii zomrelo sedem ľudí. Prítomní sa na jeho zvrátené vyčíňanie pozerajú.

Tichý: Asi sa budem sprchovať v plavkách!

Prvý námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý sa k párty, na ktorej sa vlani zúčastnil, najskôr nevyjadril s tým, že išlo o súkromnú akciu. Po troch dňoch mlčania o stretnutí v bare Bonanno tvrdí: „Pred barom nás vítal advokát na dôchodku s bežne používanými modrými slúchadlami a maketou samopalu, čo sme absolútne netušili. Boli sme prekvapení, ale išlo o to, že bar, akých sú po svete stovky, bol zariadený maketami zbraní. Advokát išiel akože brániť pred prichádzajúcimi predstaviteľmi justície. Jediná spojitosť s Harmanom boli modré slúchadla, ktoré sú pre strelcov najbežnejšie.“ Tichý uviedol, že sa stal figúrkou, ktorá má znemožňovať kandidáta na funkciu generálneho prokurátora. Dodal, že po štvrtkovom netradičnom spoločnom vystúpení dvoch politikov k „tejto kauze“ sa bude asi musieť doma sprchovať v plavkách, aby nepohoršil verejnosť.