Otvorený protest ÚPN voči odhaleniu pamätnej tabule Jánovi Pješčakovi

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák s poľutovaním prijal správu o odhalení pamätnej tabule ďalšiemu bývalému funkcionárovi z obdobia komunistického totalitného režimu Jánovi Pješčakovi, ktoré sa uskutočnilo 15. mája 2016 v jeho rodnej obci Veľký Lipník.

25 rokov po páde železnej opony sa tak opäť stávame svedkami relativizovania pravdy o našej minulosti. Dôkazom toho je, že príslušníci bývalej ŠtB aj naďalej poberajú vysoké výsluhové dôchodky a po postavení pamätníka vysokému komunistickému funkcionárovi Vasiľovi Biľakovi už odhalili pamätnú tabuľu aj bývalému komunistickému prokurátorovi, ministrovi spravodlivosti SSR a neskôr generálnemu prokurátorovi ČSSR Jánovi Pješčakovi, čím de facto aj jeho „rehabilitovali.“ Nepopierame zásluhy Jána Pješčaka pre rodnú obec Veľký Lipník v období, keď patril k vrcholným predstaviteľom komunistického režimu. Ale odhalenie pamätnej tabule osobe, ktorá má na svedomí kontroverzné uzavretie kauzy Cervanová, zametenie trestného stíhania Vasila Biľaka za vlastizradu počas prípravy okupácie Československa v roku 1968, ale hlavne rozsudok smrti a následnú popravu dnes už rehabilitovaného čatára Aloisa Jeřábka, ktorý sa v r. 1953 pokúsil ujsť zo socialistického Československa považujeme za vrchol hyenizmu a totálny výsmech obetiam komunistického totalitného režimu, ktorý sme tu mali v rokoch 1948-1989, a súčasne aj ako provokáciu pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich občanov. Z hľadiska vyrovnávania sa s obdobím neslobody považujeme toto konanie za rovnako nebezpečné, ako pokusy neonacistov ospravedlňovať nacistické zločiny.

ÚPN prejavuje úctu účastníkom a veteránom protikomunistického odboja a tisíckam spoluobčanov, ktorí akýmkoľvek spôsobom trpeli počas komunistickej totality. Odmietame sa nečinne prizerať, ako zásluhou akejsi straty pamäte mnohých našich spoluobčanov sa z bývalých prenasledovateľov stávajú hrdinovia národa.

Ondrej Krajňák odkazuje: „V mene ÚPN aj v mene všetkých obetí totalitného komunistického režimu vyjadrujem ostrý protest proti tomu, aby sa na Slovensku, 26 rokov po skončení komunistickej totality začali stavať pamätníky nepotrestaným členom a exponentom zločineckých organizácií, akou zjavne boli aj KSČ a KSS. Vyzývam všetky demokratické sily na Slovensku, aby sa pripojili k protestu a odsúdili takúto a podobne zvrátené iniciatívy, ktoré sú znevážením pamiatky obetí komunistickej totality. Žiadny kultúrny dom v obci Veľký Lipník, či iné zásluhy Jána Pješčaka v prospech jeho rodákov nemôžu ospravedlniť zlo a zločiny, ktoré boli vďaka KSČ a KSS počas viac ako 40 rokov a aj za jeho pôsobenia vo vrcholných straníckych a justičných funkciách spáchané. Vyzývam orgány činné v trestnom konaní, aby dôsledne konali aj vo veci brutálneho fyzického napadnutia výtvarníka Ľuboša Lorenza starostom obce veľký Lipník, ale aj v doteraz zamietnutých podnetoch ÚPN za vraždy na štátnej hranici počas komunistického totalitného režimu. Dokedy bude skúšaná trpezlivosť demokraticky zmýšľajúcich občanov našej krajiny? Včera Biľak, dnes Pješčak a kto je ďalší na rade? Alebo aký novodobý režim podobný tým, aké sme tu už raz mali aj s ich dôsledkami nastúpi potom?“