Niet väčšej zrady seba samého, než akej sa dopustil tento bývalý novinár.
Bývalý policajt zastrelí novinára, bývalý novinár sa na príprave tejto vraždy prinajmenšom nepriamo podieľa sledovaním novinárov. Obaja prešli na druhú stranu, obaja zradili svoje poslanie tým najhorším spôsobom. V rôznych obmenách je to vlastne starý príbeh, židovsko-kresťanská tradícia má pre takého hriešnika označenie „padlý anjel“.
Peter Tóth bol v deväťdesiatych rokoch v súboji s mečiarizmom symbolom novinárskej cti a odvahy, bol anjelom spravodlivosti. Bol ním aj pre mňa, keď som sa v roku 1999 stal šéfredaktorom denníka SME. Trvalo mi príliš dlho, kým som si uvedomil, že prešiel na druhú stranu, že sa stal lobistom pracujúcim pre politikov a firmy.
Mal som ho vyhodiť už vtedy, keď som pre jeho komentár, v ktorom otvorene loboval za jednu zbrojársku firmu, dal zastaviť rotačku a Tóthov text som nahradil iným. Vtedy však vo mne ešte stále prevládala neochota uveriť, že novinár s takou minulosťou sa môže tak zvrhnúť.
Prečítajte si tiež
Peter Tóth polícii priznal, že pre Kočnera pred vraždou sledoval Kuciaka a ďalších novinárov
Ponúkol som mu okamžitú výpoveď až v lete roku 2002. Prijal ju s úsmevom a na druhý deň už do redakcie neprišiel. Je celkom možné, že v tom čase už pracoval pre SIS, takže po odchode zo SME už len naplno vstúpil do jej štruktúr.
To však bol ešte len začiatok jeho pádu na úplné dno, do podsvetia, v ktorom bývalý novinár prijíma úlohy od mafiána, čím sa on sám stáva mafiánom. Sleduje svojich bývalých kolegov s tým najhorším úmyslom. Niet väčšej zrady seba samého, než akej sa novinár môže dopustiť.
Svedomie Petra Tótha sa rozpadlo na prach, ktorý nemá zmysel skúmať. Nemá zmysel pokúšať sa porozumieť motívom padlého anjela, lebo neexistuje nič, čo by mohlo ospravedlniť jeho čin. Má zmysel len vyjadriť voči nemu najhlbší odpor. Aj preto, aby si slovenskí novinári, ktorí podliehajú pokušeniu zrádzať svoje poslanie, uvedomili, kadiaľ vedie cesta do pekla.