Najvyšší súd ako boxerský ring

Vyhrážky fyzickými útokomi medzi sudcami! Taký je výsledok zmeny rozvrhu na Najvyššom súde pod taktovkou predsedníčky Daniely Švecovej.

Ten má docieliť, aby Štefan Harabin poslúchal. V senáte má sedieť so sudcami, ktorí sú jeho kritikmi. Už včera dostal po prstoch, keď ho preložili k sudcovi, ktorému sám robil problémy. Ako sa táto vojna skončí?

Bývalý šéf justície má od septembra pôsobiť v senáte Juraja Klimenta. Ten sa pre Denník N vyjadril, že je pobúrený a varoval pred fyzickým útokom, „ktorý by mohol vzhľadom na odbornú i morálnu disharmóniu vzniknúť“. Nový Čas sa obrátil na obidvoch kohútov. Kliment na naše otázky nereagoval, Harabin áno.

„Pán Kliment už v minulosti nechutne fyzicky napadol, dvakrát udrel päsťou Dr. Dohňanského, tesne po jeho príchode na Najvyšší súd. Zrejme si pán Kliment už dopredu pripravuje alibi pre prípad mojej fyzickej likvidácie,“ vysvetlil Harabin. Viliam Doh- ňanský bol doteraz členom Harabinovho senátu a je jeho priateľom. „Neviem, aká je motivácia pani predsedníčky Najvyššieho súdu, pokiaľ ide o jej prezentovanú snahu zlepšiť medziľudské vzťahy v trestnom kolégiu pridelením Harabina alebo pána Dohňanského do jedného senátu s pánom Klimentom,“ doplnil Harabin.

Toho včera posadili do senátu k ďalšiemu z kritikov Petrovi Paludovi, ktorého sám exemplárne trestal. Istý čas vôbec nemohol pojednávať, preradil ho do iného kolégia. „Všetko prebiehalo normálne,“opísal atmosféru v súdnej sieni Harabin.

Baránek: Je to absolútne nevhodné

„Je to spochybňovanie justície, jedného z pilierov demokracie. Sudcovia zámerne spochybňujú a vyvolávajú nezhody. Je to snaha zdiskreditovať toho druhého. Je to absolútne nevhodné. Akú právnu istotu má mať človek, keď vidí, ako medzi sebou komunikujú sudcovia Najvyššieho súdu?“ povedal politický analytik Ján Baránek.