Diletanti? Podvodníci? Zlodeji?

!!! Po nájdení mŕtvoly neznámej ženy sa dozorový prokurátor uspokojil s tak kontroverznou rekogníciou, ako bolo opoznanie dvoch prsteňov a retiazky, prinesených z neznáma (pretože súdny patológ prstene a retiazku mŕtvole nesnímal), otcom nezvestnej Ľudmily Cervanovej. Nik z rodinných príslušníkov mŕtvolu nevidel a v rámci identifikácie nebola nikdy nikým jej totožnosť potvrdená.

!!! Napriek tomu, že bolo zahájené trestné stíhanie pre trestný čin vraždy, v tom čase ešte na neznámeho páchateľa dal dozorový prokurátor po ôsmich dňoch od nájdenia mŕtvoly neznámej ženy povolenie mŕtvolu, hypoteticky stotožnenú s Ľudmilou Cervanovou, spopolniť!

!!! Doličné veci, dva prstene a retiazka, podľa ktorých bola mŕtvola „opoznaná“ sa neskôr záhadne vyšetrovateľom stratili. Alebo ich „niekto“ ukradol.

!!! Nájdená mŕtvola mala ruky zviazané šnúrou na prádlo. Priamo v uzloch šnúry sa našli cudzie vlasy, ktoré nepatrili mŕtvole a mohli patriť len páchateľovi. Len ten kto viazal uzol tam mohol nechať vlasy. Tento doličný dôkaz sa nachádzal v depozite Krajskej prokuratúry v Bratislave. Koncom roku 1987 dal na návrh krajského prokurátora sudca KS v Bratislave tieto dôkazové materiály zničiť. Proti tomuto rozhodnutiu sa všetci odsúdení odvolali s tým, aby boli zachované pre potreby ďalšieho šetrenia. Člen senátu NS SR a nedávny predseda NS SR JUDr. Karabín Uznesením zo dňa 29.1.1988 zničenie doličných dôkazových vecí nenávratne potvrdil. Bolo to v čase, keď sa začala vo svete používať metóda identifikácie podľa DNA.

V súčasnosti sa vo svete pomocou nových kriminalistických metód objasňujú prípady staré aj viac ako 30 rokov. Štátna moc bývalej ČSSR sa v tomto prípade postarala o to, aby sa to v prípade „Kauza Cervanová“ nestalo.