Kliment NBÚ, alkohol a kauza Cervanová

Sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment dnes stiahol svoj súhlas s kandidatúrou na post riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).

„Beriem späť svoj súhlas s kandidatúrou na post riaditeľa NBÚ, nakoľko som nezískal podporu celej koalície. Rovnako ja by som cítil morálny problém, keďže v kauze Cervanovej na svojom právnom názore trvám,“ uviedol dnes pre TASR sudca Kliment.

OKS vyslovila nesúhlas

Strana SaS zrejme bude musieť nájsť štvrtého kandidáta na post riaditeľa Národného bezpečnostného úradu. Súčasný nominant a sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment totiž definitívne nemá podporu štyroch poslancov OKS, ktorí v parlamente sedia v klube Mosta-Híd. TASR to dnes potvrdil líder konzervatívcov Peter Zajac. Bez ich hlasov koalícia Klimenta nezvolí.

„Rokovali sme veľmi zodpovedne. Napriek tomu, že si vážime prácu sudcov, zhodli sme sa na tom, že ho nemôžme podporiť,“ deklaroval Zajac s tým, že dôvodom je Klimentov verdikt v kauze Cervanová. Svoje rozhodnutie už OKS oznámila aj koaličným partnerom, ktorí momentálne rokujú v sídle SaS na Koaličnej rade.

Kliment prišiel pre alkohol o vodičák

Nominant SaS na post šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Juraj Kliment prišiel podľa portálu Aktualne.sk v roku 2003 o vodičský preukaz. Policajná hliadka ho podľa portálu prichytila, ako šoféruje pod vplyvom alkoholu. Kliment v tom čase pracoval ako predseda disciplinárneho senátu Najvyššieho súdu.

Predseda SaS Richard Sulík, ktorý Klimenta ako v poradí tretieho kandidáta do tejto funkcie nominoval, pre Aktuálne.sk povedal, že o tom počuje prvýkrát. Portál uviedol, že prípad sa stal 21. júna 2003 pred jedenástou večer v obci Hronec, keď policajná hliadka sudcu kontrolovala a namerala mu 0,39 mg/l, čo je približne 0,8 promile.