Prípad Cervanová: Gustáv Husák a Iránci

Lucia Nicholsonová

KAUZA – Ani v stredu, 27.9. 2006, Najvyšší súd neuzavrel prípad Cervanová. Pojednávanie odročil na neurčito. Tento prípad je najvleklejším v histórii slovenskej justície. Počas totality sa o vyšetrovanie vraždy Ľudmily Cervanovej zaujímal aj Gustáv Husák.

Gustáv Husák – prezident ČSSR a generálny tajomník ÚV KSČ sa o prípad Cervanová začal zaujímať v roku 1977. Poznal sa s otcom zavraždenej Ľudmily Cervanovej.

Pplk. Ľudovít Cervan mal pracovať vo vojenskej kontrarozviedke a pôsobiť ako pridelenec v Iráne. Podľa vyjadrení jeho vtedajších blízkych spolupracovníkov sa tam Cervan, ktorého familiárne volali Lali, údajne podieľal na jednom z najväčších obchodov so zbraňami v histórii ČSSR.

Jeden z vyšetrovateľov Karol Tóth, ktorý robil na vražde Ľudmily Cervanovej v roku 1976, sa pre Aktuálne.sk vyjadril, že Cervan v Iráne figuroval ako kľúčový svedok v nejakom procese.

Vyšetrovatelia preto skúmali aj jednu z verzií, že motívom vraždy mladučkej študentky Ľudmily Cervanovej bola pomsta.

Iránska stopa v Levoči

O „Araboch“ a „vysokých čiernych mužoch“ ako o únoscoch Ľ. Cervanovej hovoria aj niektorí svedkovia, ktorých výpovede sú v archíve ministerstva vnútra v Levoči. Dnes sa nimi Najvyšší súd odmieta zaoberať.

Koncom 70.-tych rokov dostali v bývalej ČSSR politický azyl jedenásti Iránci, ktorí sa neúspešne pokúsili zabiť Rézu Pahláviho. Irán na nich vydal zatykač a oni utiekli do Československa. V čase vraždy Ľ. Cervanovej mali byť na území Slovenska.

Aktuálne.sk o tom povedal Karol Tóth, ktorý bol pri tom, keď v roku 1977 Réza Pahlávi navštívil ČSSR. „Vtedy sme mali mimoriadny poplach, stovky policajtov strážili Pahláviho, ale aj tých Iráncov, čo tu boli,“ tvrdí Tóth.

 

Istý Arab, ktorý bol v osudný večer 9.7. 1976 na diskotéke v bratislavskom UNICu, svedčil proti prvému obvinenému z vraždy Ľ. Cervanovej Jánovi Hrmovi. Toto, ako ďalšie svedecké výpovede z rokov 1976 sú súčasťou „levočského archívu“. Súd sa o ne nezaujíma.

Jána Hrmu napokon z väzby prepustili pre nedostatok dôkazov. Ukázalo sa, že Hrmo mal alibi. V roku 1977 teda prípad založili s tým, že páchateľ sa nenašiel.

Pplk. Ľudovít Cervan sa s tým neuspokojil. Na scénu prichádza Gustáv Husák a na jeho príkaz prípad prebrala pražská kriminálka. Na vyšetrovanie dohliadal generál Jan Pješčák, známy z procesov z 50. rokov a jeho pravá ruka plukovník Pálka. Mali jedinú úlohu nájsť páchateľa za každú cenu.

Začiatkom 80.-tych rokov sa začali sústreďovať na skupinu Nitranov. Niektorí z nich totiž nezareagovali na výzvu, aby sa tí, ktorí sa zúčastnili 9.7.1976 na diskotéke v UNIC klube, prihlásili na polícii. Kým v roku 1976 proti Nitranom nikto konkrétne nesvedčil, v roku 1981 už mali vyšetrovatelia sedem svedkov, ktorí vo výpovediach spomínali mená obžalovaných.

Na Slovensku sa k Pješčákovi, Pálkovi a Jiskrovi pripájajú okrem iných aj dvaja mladí muži – vyšetrovateľ Vladimír Lamačka a prokurátor Milan Valašík. Tých dnes obžalovaní, ale aj svedkovia obviňujú z psychického nátlaku. Niektoré z ich výpovedí má Aktuálne.sk k dispozícii.

Vladimír Lamačka je prokurátor. Milan Valašík je známy advokát.